Ivica Lončar
Nedelja, 19 Mart 2017 20:13
Facebook Facebook Google Pinterest

Aktuelni šampioni lako su izašli na kraj sa gostima iz Podgorice.

Košarkaši Crvene zvezde mts za korak su bliži finalu regionalnog takmičenja. Pred 6.500 prisutnih u dvorani "Aleksandar Nikolić", aktuelni šampioni nisu dozvolili ekipi Budućnosti VOLI da ih ozbiljnije ugrozi. Samo u prvih osam minuta susreta gosti su uspevali da zaprete. Međutim, odličnom odbranom i sa dva "udara" na kraju druge i početku treće deonice, izabranici Dejana Radonjića rešili su meč u svoju korist - 82:67. Drugi meč ove polufinalne serije na programu je u utorak od 18 časova i 30 minuta.

Jedno je sigurno i svi će se u tome složiti - Crvena zvezda je ubedljivo najbolji tim u regionalnom takmičenju. Ukoliko maksimalno ozbiljno pristupe meču gotovo je nemoguće da ih bilo ko savlada u ABA ligi. Učinak od 25 pobeda i samo jednog poraza, u ligaškom delu takmičenja, dovoljno govori u prilog tome. Stiče se utisak da je samo pet minuta kvalitetne košarke, one na evroligaškom nivou, dovoljno da crveno-beli slave. Večeras su imali dve takve deonice, na kraju druge i početku treće deonice. Stigli su do 20 poena viška, a onda rutinski priveli utakmicu kraju, nijednog trenutka ne dozvolivši gostima iz Podgorice da ih ugroze.

Prvu osetniju prednost domaćima je doneo Marko Simonović. Potom se, u drugom delu druge četvrtine, razigrao Ognjen Kuzmić, koji je za četiri minuta postigao 11 poena. Kada su izabranici Ilijasa Zurosa pokušali da skupe odbranu i osujete napad iz centralnog pikenrola, ili spuštanje lopte i napad sa niskog posta, usledila je kanonada Marka Gudurića. Jednostavno, pravog leka za igru Zvezde nije bilo. Trener Radonjić mogao je da dozira minutažu svojim izabranicima, jer ih u narednih sedam dana očekuje nekoliko izuzetno teških i bitnih mečeva. Ipak, jedan od najbitnijih su večeras rešili u svoju korist i to na ubedljiv način, savladavši svog rivala u sve četiri četvrtine.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Marko Simonović i Marko Gudurić sa 18 postignutih poena, dok je Kuzmić ubacio 14, sve u provm poluvremenu. Oven Klasen je sa 12 pogodaka bio najraspoloženiji u poraženom sastavu, dok je dvocifreni košgeterski učinak imao još i Nemanja Vranješ, koji je u igru ušao tek u finišu trećeg kvartala. Drugi meč ove polufinalne serije na programu je u utorak od 18 časova i 30 minuta, u Podgorici.

Crvena zvezda mts - Budućnost VOLI 82:67 (21:17, 22:14, 19:18, 20:18)

Dvorana: "Aleksandar Nikolić"; Gledalaca: 6.500; Sudije: Radović, Herceg, Juras

Crvena zvezda mts: Volters 7 (5as), Tompson 2, Dangubić 5 (5sk), Mitrović, Lazić 2, Dobrić, Simonović 18, Rakićević, Dženkins 8 (6as, 5il), Gudurić 18, Kuzmić 14, Bjelica 8. Trener: Dejan Radonjić

Budućnost VOLI: Rejnolds 3, Vilijams 4, Su. Šehović 7, Subotić 5, Se. Šehović 2, Gordić 4 (7as), Ilić 3, Savović 7 (7sk), Klasen 12 (6sk), Nikolić 4, Popović 5, Vranješ 11. Trener: Ilijas Zuros

TOK MEČA

Nakon što je Žarko Čabarkapa, sportski direktor ABA lige, uručio priznanje Džoni Boldenu, koji je izabran za najboljeg mladog igrača lige, svoju polufinalnu seriju započeli su Crvena zvezda mts i Budućnost VOLI. Aktuelni šampion je na ovom meču bio oslabljen neigranjem Stefana Jovića, startnog plejmejkera, što se odrazilo na organizaciju napada.

Ulogu lidera tima preuzeo je Čarls Dženkins, ali je bilo evidentno da se lopta u napadu crveno-belih ne kreće kako su to navikli njihovi simpatizeri. Međutim, odličnom odbranom, pre svih Nemanje Dangubića, koji je u potpunosti uštopovao Markusa Vilijamsa, udarnu iglu gostiju, Zvezda je držala minimalnu prednost većim delom prve deonice. Mučili su se izabranici Dejana Radonjića u fazi napada sve do osmog minuta susreta, kada su konačno uspeli da pogode i nešto spolja. Dve trojke Dženkinsa iz tranzicije, kao i jedna Marka Simonovića iz pozicionog napada, donela su im maksimalnih šest razlike. Do kraja perioda, Džej Ar Rejnolds je poentirao za 21:17 prilikom prve pauze između deonica.

Početak drugog perioda doneo je dosta grešaka na obe strane i prilično rastrzanu igru. Nekoliko sudijskih odluka probudilo je 6.500 prisutnih u dvorani "Aleksandar Nikolić", ali i Simonovića, koji je neposredno pre toga dobio tehničku grešku. Zvezdin košgeter postao je prvi košarkaš sa dvocifrenim brojem poena, a domaći tim je na polovini drugog kvartala imao osam poena viška 29:21.

U tim trenucima Podgoričani su put do koša pronalazili samo preko slobodnih bacanja, koji su došli kao posledica nešto agresivnije igre domaćih. Problem za Crvenu zvezdu mogle su predstavljati tri lične greške Marka Gudurića i Branka Lazića, o čijem će se letu za loptom još dosta pričati. Ipak, rasteretio ih je Ognjen Kuzmić, sjajnom igrom na oba kraja terena. U drugom delu druge deonice bio je nerešiva enigma za gostujući tim. Ubacio je, u tom intervalu, 11 od 14 poena, koliko je ukupno postigao, i omogućio svom timu lagodnih 12 poena kapitala na velikom odmoru - 43:31.

Početkom drugog poluvremena odbrana podgoričke ekipe pokušala je skupljanjem da spreči spuštanje lopte na nezaustavljivog Kuzmića. Takvu situaciju maksimalno je iskoristio Marko Gudurić, koji je sa tri vezana pogotka van linije 6.75 povećao prednost svoje ekipe na 19 razlike - 52:33. U nekoliko narednih minuta obe ekipe su imale problema sa realizacijom. Podgoričani su tokom celog meča, a posebno u tom periodu, katastrofalno šutirali za tri poena, dok crveno-beli nisu uspevali da materijalizuju dobru odbranu.

Ipak, trojkom Nejta Voltersa na nešto više od dva minut do kraja trećeg perioda, koja je bila 10. za pulene Dejana Radonjića, Beograđani su došli do 20 poena kapitala - 60:40. Nakon minuta odmora, koji je tada pozvao Ilijas Zuros, prvi put na meču šansu je dobio Nemanja Vranješ i ukazano poverenje odmah je iskoristio vezavši dve trojke, više nego što je ceo gostujući tim postigao u prethodnih 28 minuta. Do kraja perioda usledila je još jedna trojka gostiju, ovoga puta preko Bojana Subotića, a u poslednji kvartal se ušlo sa prednošću Zvezde oid 62:49, nakon dva realizovana slobodna bacanja od strane američkog internacionalca Nejta Voltersa.

U poslednjem periodu gosti su uspeli da dođu na jednocifren zaostatak. Ipak, nikako nisu uspevali da odgovore na šutersku rapsodiju domaćih košarkaša. Usledila je trojka Simonovića, odlična pikenrol akcija na strani,koju je materijalizovao Milko Bjelica, a tačku na i stavio je Gudurić trojkom u poslednjem minutu susreta za konačnih 82:67.

(foto: MVP / Dragana Stjepanović)