Veličković srušio Zvezdu u poslednjoj sekundi!

četvrtak, 18 maj 2017 20:55     Autor:
Sjajan potez kapitena Partizana!

Partizan NIS je pobednik drugog "večitog derbija" u Mozzart Superligi Srbije. Domaćini su ovoga puta bili crno-beli, a viđena je velika borba i tvrda utakmica koja je završena rezultatom 78:77.

Od samog starta Zvezda je bila u vođstvu i nije dozvolila svome protivniku niti jednom da povede. "Parni valjak" je mnogo puta bio nadomak preokreta, a najbliže tome je bilo na minut do kraja kada je do tada odlični Vilijem Hečer pri rezultatu 74:73 promašio dva slobodna bacanja. Uprkos greškama u finišu, Partizan je imao napad za izjednačenje, koje je na 11 sekundi pre kraja posle sjajne akcije trojkom doneo Mihajlo Andrić.

Trener Aleksandar Džikić se odlučio da se pravi faul, što se ispostavilo kao dobro rešenje, jer je Marko Gudurić bio polovičan sa linije za slobodna bacanja. Novica Veličković je bio junak trujumfa jer je u poslednjoj sekundi flouterom doneo pobedu crno-belima.

I domaći i gosti su igrali svoju igru. S tim, što je Zvezdin pikenrol bio efektniji od Partizanovih promašenih otvorenih šuteva. Nisu toliko crno-beli loše igrali koliko je pokazivao rezultat posle skoro osam minuta igre (15:4), već jednostavno nisu bili dovoljno raspoloženi u šutu.

Ali, kao i u nekim prethodnim derbijima, kada su se zamenile petorke, ona Partizanova je bila bolja i preciznija, pa je vratila svoj tim u duel. Zvezda je nastavila sa igrom "dva na dva", ali su Nejt Volters i Dion Tompson bili manje opasni od Stefana Jovića i Ognjena Kuzmića. Sa druge strane terena je ponovo briljirao Novica Veličković, koji je definitivno u mis-meču kada god igra protiv Marka Simonovića. Dobra igra domaćih je bila kratkog daha. U jednom trenutku je njihova odbrana počela da puca, što su crveno-beli iskoristili da pogode nekoliko šuteva van linije 6.75 metara.

Delovalo je će oni na veliki odmor otići sa osetnijom prednošću, ali su "pucali sebi u nogu", jer su počeli da prave sijaset nerezonskih faulova, atipičnih za ovaj tim. Partizan je sa linije za slobodna bacanja stekao sigurnost i samopouzdanje da se jače odupre svome rivalu, pa je posle 20 minuta igre na semaforu pisalo 41:38 za goste.

Usledio je pravi "festival" faulova i spore, nepovazane igre. Oba tima su podjednako grešila, sve do 27. minuta utakmice, kada je Partizan imao "žutu minutu". Imali su njegovi igrače čiste zicere, ali su se mnogo puta spetljali i bizarno gubili lopte. Sa druge strane, Zvezda je besomučno šutirala i imala je rezerve za promašaje, jer je hvatala ofanzivne skokove. Jednostavno, crveno-beli su dobili puno prilika, koje je iskoristila preko raspoloženog Simonovića i Voltersa (60:48). U poslednjem minutu treće četvrtine kao da se razljutio Vilijem Hečer. Amerikanac se iz trka ukopavao u mestu i iz driblinga vezao dve trojke i tako dao nadu svome timu da može da preokrene (62:56).

Partizan je i u nastavku konstantno bio "tu negde". Mnogo puta je pretio, ali uzalud. Delovalo je da je Zvezda prosto kvalitetniji rival i da će rutinski privesti meč kraju. Kada je Hečer promašio dva slobodna bacanja za preokret i kada je Nemanja Dangubić to kaznio, izgledalo je da je sve gotovo. Ali, crno-beli su pozvali dve sjajne akcije na pola minuta do kraja iz kojih su ubacili pet poena.

Novica Veličković je i statistički bio igrač utakmice. Kapiten Partizana je postigao 16 poena, uz sedam skokova. Pratio ga je Hečer sa 16 poena i četiri asistencije, dok su Andrić i Stefan Birčević učestvovali sa po 12 poena. Simonović je bio najefikasniji na meču sa 20 poena, a imao je i pet uhvaćenih lopti. Marko Gudurić je zabeležio 13 poena i četiri dodavanja. Nejt Volters je duel završio sa 10 poena, a Kuzmić sa devet i sedam skokova.

U narednom kolu Partizan će biti gost Dinamiku, dok će Zvezda dočekati FMP.

Partizan NIS - Crvena zvezda mts 78:77 (16:21, 22:20, 18:21, 22:15)

Dvorana: "Aleksandar Nikolić"; Gledalaca: 5.000; Sudije: Belošević, Vojinović, Jevtović

Partizan NIS: Ratkovica 7 (4as), Vrabac, Jovanović, Marinković 5 (4sk), Veličković 16 (7sk), Majstorović 8 (4sk), Birčević 12 (4sk), Koprivica, Andrić 12, Hečer 16 (4as), Karahodžić, Luković 2. Trener: Aleksandar Džikić

Crvena zvezda mts: Volters 10 (4sk), Tompson 3 (4sk), Dangubić 9 (5sk), Mitrović (7sk), Lazić, Dobrić 1, Simonović 20 (5sk), Dženkins 6, Gudurić 13 (4as), Jović 6 (5as, 5il), Kuzmić 9 (7sk), Bjelica. Trener: Dejan Radonjić

(foto: MVP / Dragana Stjepanović)