Đorđe Miljanić
Sreda, 07 Juni 2017 23:13
Facebook Facebook Google Pinterest

Panteri su priredili iznenađenje.

FMP je poveo sa 1-0 u polufinalnoj seriji Mozzart Superlige Srbije protiv Partizana NIS! U utakmici odigranoj u dvorani "Aleksandar Nikolić", ekipa iz Železnika je u svakom smislu nadigrala vice-šampiona Srbije i tako se našla nadomak plasmana u finale! Konačan rezultat je bio 96:91.

Jednostavno, gosti su imali više žara i bili su taktički mnogo pripremljeniji. Trener Dušan Alimpijević je pročitao svaku zamisao svoga kolege Aleksandra Džikića, čiji je tim izgledao razbijeno i potpuno nespremno za plej of. Zanimljivo je da je ovo prvi trijumf Pantera nad crno-belima u sezoni, posle četiri vezana poraza. Meč je trajao skoro dva i po sata, jer je kriterijum sudija bio takav da je i najmanji kontakt okarakterisan kao faul. Tako je na celoj utakmici šutnuto 86 slobodnih bacanja!

Možda zvuči neverovatno, ali delovalo je kao da je Partizan iznenadio pikenrol koji je igrao FMP. Domaći su izgledali kao da nemaju ideju kako se takva igra brani, što su Panteri iskoristili da nametnu svoj ritam i da već na startu dostignu osetnije vođstvo. Crno-beli su probijali i pokušali da izgrade napade na niskom postu, ali su bili pročitani. Polet gostiju je bio takav da je delovalo da vode i sa 10 poena razlike. Ali, posle nekog vremena, bilo je samo plus četiri.

Tek im je 10 minuta kasnije to pošlo za rukom, a svoju ulogu u kreiranju ubedljive prednosti je odigrao ofanzivni skok kojih je FMP "nakrcao" sedam. Partizanu je bio neophodan zaokret, koji je došao nakon jednog od tajmauta. Kako bi se borio protiv vatre, morao je da uzvrati vatrom. Tako je i bilo. Domaći su zaigrali sa mnogo više žara, pogotovo u odbrani i nakon kontranapada su postepeno topili zaostatak. Na kraju su čak uspeli i da preokrenu i sa serijom 18:5 stave tačku na prvo poluvreme (40:37).

Usledio je deo igre u kome je FMP demolirao Partizan. Treću četvrtinu je započeo serijom od čak 13:0, a ni u nastavku nije posustajao. Delovalo je crno-beli ne mogu da odbrane niti jedan napad. Zato ne bi trebalo da čudi što je primio čak 31 poen za ovih 10 minuta. U dva navrata je imao svoj momentum i delovalo je da je mogao da se vrati u duel, ali nije uspeo. U poslednji kvartal je ušao sa zaostatkom od 11 poena (68:57).

U nastavku se malo šta promenilo. FMP je nastavio da "gazi" i lako je mogao da na kraju i deklasira Partizan. Da nije bilo Novice Veličkovića, koji je "vadio kestenje iz vatre", ko zna šta bi bilo. Možda je čak izbegnuta i bruka. Ovako, kapiten crno-belih je svome timu dao čak i šansu da preko penal završnice dođe do preokreta. Ali, očajno izvođenje penala je uzelo svoj danak i tako su Panteri poveli u seriji.

FMP je do pobede vodio trio Filip Čović - Aleksa Radanov - Džona Bolden. Njih trojica su kombinovano ubacili 57 poena, dakle više od polovine njihove ekipe. Čović je bio najefikasniji sa 23 (5as), Bolden je brojao do 18 (7sk), a Radanov do 16. Dragan Apić je učestvovao sa devet poena i šest skokova, dok je faktor iznenađenja bio Radoš Šešlija sa po osam poena i uhvaćenih, kao i tri ukradene lopte.

Ubedljivo najbolji u Partizanu je bio Veličković sa 27 poena i pet skokova. Pratio ga je Stefan Birčević sa 19 poena, dok je Vilijem Hečer duel završio sa 11, uz šest dodavanja. Vanja Marinković je postigao 10 poena, uz četiri skoka.

Naredni duel će biti odigran u Železniku u petak, gde će FMP imati meč loptu.

Partizan NIS - FMP 91:96 (14:18, 26:19, 17:31, 34:28)

Dvorana: "Aleksandar Nikolić"; Gledalaca: 2.000; Sudije: Vojinović, Juras, Nikolić

Partizan NIS: Ratkovica 2 (5as, 4il), Vrabac 1, Jovanović, Marinković 10 (4sk), Veličković 27 (5sk), Majstorović 6, Birčević 19, Koprivica, Andrić 9, Hečer 11 (6as), Pot, Luković 6. Trener: Aleksandar Džikić

FMP: Radanov 16, Čović 23 (5as), Davidovac 6 (4sk), Apić 9 (6sk), Lazarević 7, Bursać, Šešlija 8 (8sk, 3ul), Kutlešić, Ljubičić 4, Radovanović 5, Ostin, Bolden 18 (7sk). Trener: Dušan Alimpijević

(foto: MVP / Dragana Stjepanović)