Hečer u poslednjoj sekundi!

utorak, 10 januar 2017 22:09     Autor:
Još jednom Partizan slavio posle drame!

Vilijem Hečer je junak Partizana NIS! Američki plej je očajno odigrao utakmicu protiv Šarlroe u Ligi šampiona, ali se iskupio tako što je ubacio koš u poslednjoj sekundi za pobedu rezultatom 65:63! Duel je odigran u Belgiji u sklopu 12. kola.

Generalno, crno-beli su odigrali loš meč. Gubili su i sa 14 poena razlike, ali nisu posustajali. Iskoristili su momenat kada su domaći postavili zonsku odbranu, što je dalo prostora Mihajlu Andriću i Novici Veličkoviću da trojkama preokrenu. Ipak, ko zna šta bi se desilo da se Hečer u finišu nije razigrao. Partizanov Amerikanac je ubacio dva koša - izjednačujući i pobedonosni. Zanimljivo je da su to bili njegovi jedini poeni na utakmici.

Dževon Šepard je od samog starta pokazao da će biti veliki problem za crno-bele, koji su konstantno kasnili da ga pokriju. Amerikanac u redovima domaćih je koristio dobijeni prostor i ubacio je čak 20 od 27 poena njegovog tima! Partizan je ostale protivničke igrače odlično čuvao i terao ih na teške šuteve. Mnogo puta ih je i izblokirao.

Sa druge strane terena, crno-beli su uglavnom iznuđivali "mis-meč" situacije nakon kojih bi poentirali. Kada ne bi prošla određena akcija, gosti bi se uglavnom spetljali i izgubili loptu, pa ne bi trebalo da čudi što je ih Brendon Boumen za poluvreme ukrao čak četiri.

Ključni igrači Partizana su zakazali u prvih 20 minuta igre i da nije bilo rezervista kao što su Miloš Koprivica, Kenan Karahodžić i Adin Vrabac, pitanje je da li bi Beograđani držali rezultatski priključak. Na veliki odmor Šarlroa je otišao sa viškom od četiri poena (34:30).

Partizanu je malo bilo potrebno da uđe u kontraritam. Količina izgubljenih lopti je bila alarmantna. Pogotovo zbog načina na koje su ih gubili. Odbrana domaćih uopšte nije bila toliko dobra koliko su crno-beli pravili amaterske greške. Posebno je loše odigrao Stefan Birčević, koji ne samo što je izgubio šest lopti, već mu je i izbor faulova (jedan nesportski) bio nerezonski. Gde je on stao, nastavio je Stefan Pot. Epilog - serija Belgijanaca od 9:0, a kasnije i još ubedljivije vođstvo (49:36).

Na sreću po goste, u njihovo sivilo se nisu uklopili Vrabac i Uroš Luković. Njihovim ofanzivnim, ali i defanzivnim bravurama, Partizan je uz dosta muke uspeo da se vrati u duel. Posle 30 minuta igre na semaforu je pisalo 51:44.

U odlučujućem kvartalu trener domaćih se odlučio da se brani zonom. Taj potez se ispostavio kao katastrofalan. Od tog trenutka, Partizan je pronašao šut sa distance u kome su prednjačili Mihajlo Andrić i Novica Veličković. Njih dvojica su sami inicirali preokret za svoj tim (58:56).

Krizni momenat za crno-bele se dogodio na dva minuta do kraja. Andrić je pogodio jednu trojku za tri poena viška. Partizan je zatim bio na ivici da ukrade jednu loptu, ali nije uspeo. Lopta je stigla do Šeparda koji se revanširao Partizanovom igraču, a zatim pogodio i još jednu dvojku. Zatim se razigrao Vilijem Hečer i ostalo je istorija.

Ipak, najkorisniji igrač duela je bio Vrabac. Reprezentativac Bosne i Hercegovine je upisao 11 poena, šest skokova i po tri asistencije i ukradene lopte. Takođe, u drugom poluvremenu je odigrao dobru odbranu na Šepardu i koliko-toliko ga je onemogućio da bude još efikasniji. Andrić je ubacio 14 poena, a Veličković 11 (4sk). Šepard je na kraju na svom kontu imao 31 poen i šest skokova. Istakao se i Boumen sa 10 poena, osam uhvaćenih i četiri ukradene lopte.

S obzirom da je AEK savladao Ludvigzburg, Partizan NIS se sada nalazi na drugom mestu E grupe. Srpski i nemački tim imaju isti skor (8-4), ali su crno-beli bolji u međusobnim duelima. U narednom kolu Lige šampiona će biti domaćin AEK-u i u slučaju trijumfa će obezbediti bar treću poziciju pred plej-of FIBA-inog takmičenja.

Pre toga, u ABA ligi će gostovati Union Olimpiji.

Šarlroa - Partizan NIS 63:65 (20:14, 14:16, 17:14, 12:21)

Dvorana: "Spirudom"; Gledalaca: 1.200; Sudije: Šambon, Aranja, Matioli

Šarlroa: Libert 8 (5as), Fusek, Lambo, Marnegrav (5il), Heris, Gudo 4, Boumen 10 (8sk, 4ul), Kasero, Šepard 31 (6sk), Kemp, Švarc 6, Tumba 4 (5sk). Trener: Fulvio Bastianini

Partizan NIS: Vrabac 11 (6sk), Jovanović, Tanasković, Veličković 11 (4sk), Majstorović, Birčević (6il), Koprivica 8 (4sk), Andrić 14, Hečer 4 (5as), Pot 2 (4il), Karahodžić 6 (5sk), Luković 9 (4sk, 3bl). Trener: Aleksandar Džikić

(foto: Basketball Champions League)